A Társadalmi Vállalkozások Országos Szövetsége - elismerve a vírushelyzet gazdasági kezelésére tett kormányzati intézkedéseket – arra kéri a döntéshozókat, hogy a tagjainktól beérkezett javaslatokat és problémákat vegyék figyelembe a további mentőcsomag tervezésekor.
Előzmény: Társadalmi Vállalkozások Országos Szövetségének (TAVOSZ) tagjai a szociális gazdaságban működő (egyesület, alapítvány, nonprofit kft, szociális szövetkezet) szervezetek, akik a társadalmi missziójuk mellett vállalkozási tevékenységet folytatnak, az ebből keletkező nyereséget kizárólag társadalmi célok megvalósítására fordítják. Így például minőségi munkahelyeket biztosítanak a hátrányos helyzetű emberek számára pl. a közfoglalkoztatásból, munkanélküli ellátásból kikerülő embereknek. Jellemzően 5-30 főt foglalkoztató szervezetekről van szó.
A helyi gazdaság meghatározó szereplői. Tagjai a magánszemélyek mellett karitatív szervezetek, települési önkormányzatok. Ágazati szempontból jellemzően termelők, de szolgáltató sőt közszolgáltatást folytató társadalmi vállalkozások is eredményesen működnek.
A szociális vállalkozások „béke időben” is óriási kihívásokkal és egyenlőtlen versenyfeltételekkel szembesülnek, most a járvány okozta helyzetben a foglalkoztatásért, a tagok, munkavállalók megélhetésért harcolnak. Esetükben nemcsak a vállalkozás és a munkahelyek kerülnek veszélybe, hanem a társadalmi cél is pl. az ifjúsági iroda, a szociális ellátó, a rehab foglalkoztató, stb.
2020.04.06-án online kérdőívet küldtünk ki tagjainknak. A beérkezett kérdőívek, vélemények alapján összeállítottuk javaslatainkat, amelyek biztosíthatják, hogy a szociális gazdaság vállalkozásai is igény betudják venni a kedvezményeket, ezzel fenntudják tartani mind a vállalkozási, mind a szociális tevékenységüket és meg tudják tartani a munkahelyeket. A felmérésünk alapján a gazdaságvédelmi akcióterv jelenlegi kedvezményeit a társadalmi vállalkozások alig 2%-a tudja igénybevenni.
TAVOSZ tagszervezetei által véleményezett javaslatok
Munkahely megőrző járulék támogatás. A járványügyi helyzetre tekintettel meghozott járulékkedvezmények a társadalmi vállalkozások kis százalékát érintik, mivel jellemzően gyártó, termelő és közszolgáltatást végző szervezetekről van szó, nem tartoznak a kedvezményezett ágazatokba, ugyanakkor ők is elvesztették megrendelési állományuk 60-85%-át.
- Javasoljuk a járulékkedvezményt kiterjeszteni a gazdálkodási formakód alapján a GFO 121/szociális szövetkezet, 521-529/Egyesületek, 551-559/Egyházak, 561-569/Alapítványok, 572-576/nonprofit társaságokra
- javasoljuk, hogy a társadalmi vállalkozások a kieső munkaidőre igénybevehető munkahelyvédelmi bértámogatást 100%-os mértékben vehessék igénybe.
Hitelezés
A társadalmi vállalkozások tőkehiányosak. A bevételkiesést hitellel tudják leggyorsabban pótolni. A jelenleg elérhető hitelfeltételek és a bankok hitelezési gyakorlata alapján a társadalmi vállalkozások tagi és tőke összetételét nem tartják hitelképesnek, így nincs lehetőségük sem rövid, sem hosszútávú hitel felvételére.
- Javasoljuk a kedvezményes hitelek kiterjesztését a társadalmi vállalkozásokra.
- Ehhez javasoljuk a hitel feltételek esetében a társadalmi vállalkozásokra „szabott” feltételrendszer kidolgozását, pl. ne vizsgálják a szervezet valamennyi tagjának a hitelképességét, csak a szervezetét vagy annak vezetőjét. Tőkeösszetétel esetében ne jelentsen hátrányt az alacsony jegyzett tőke, ami jellemző ezen szervezetekre.
Tőkebefektetés
A működőképes cégeknél is nehézséget jelent a válság okozta megrendelés és bevétel csökkenés után a nyereségesség visszaállítása.
- Javasoljuk állami tőke bevonásának lehetőségét
- Javasoljuk, hogy a válság hatására ellehetetlenülő, de működőképes társadalmi vállalkozások összeolvadását segítse az állam, akár egy befektető cégbe tömörítve azokat. Az intézkedés hatására nem fog elveszni a korábbi pályázatok, támogatások révén kapott eszközállomány és megszerzett tudás, tapasztalat.
- Javasoljuk a szövetkezeti törvény módosítását, mert a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé sem az állami, sem a kockázati tőke bevonását a szociális szövetkezetekbe, 15%-nál nagyobb tulajdoni részt nem tud egy tag szerezni.
ÁFA kedvezmény
A társadalmi vállalkozások a piacon jelentős hátrányban vannak a profitorientált cégekkel szemben. Ugyanakkor többlet tevékenységet nyújtanak azáltal, hogy hátrányos helyzetű munkavállalók foglalkoztatásával állítják elő a piacképes értéket. A magasabb ár versenyhátrányt jelent.
- Javasoljuk, hogy a társadalmi vállalkozások által gyártott termékek, szolgáltatások – megfelelő feltételrendszer mellett - általános forgalmi adó kedvezményben részesüljenek, akár visszatérítés formájában. is.
Célzott támogatások
A válsággal nagymértékben sújtott társadalmi vállalkozások számára stratégiai fontosságú, hogy folyamatos fejlesztéssel megőrizzék a versenyképességüket.
- Javasoljuk társadalmi vállalkozások támogatását célzó pályázatok kiírását
- Javasoljuk, a jelenleg futó GINOP és OFA pályázati elszámolások ellenőrzésének és kifizetési meggyorsítását.
Közleményt a Társadalmi Vállalkozások Országos Szövetség 2020.04.26-án megtartott közgyűlése hagyta jóvá.
Lechner Istvánné Rab Szilvi
elnök elnökségi tag